دفتر فرهنگ اسلامی

دانشجو ؛ مؤذنی علمدار

دانشجوی عزیز سلام

مقدمت به دانشگاه این سنگر علم و فرهنگ و پژوهش گرامی باد

حال که پس از چندین سال تلاش و کوشش در مقاطع مختلف تحصیلی پل های مختلف آموزشی را پشت سر گذاشته اید و حائز کسب صندلی دانشگاه شده اید باید بدانید که مهم ترین و تعیین کننده ترین گام شما در دانشگاه همان "گام اول"شماست که تداوم دیگر گام ها به آن بستگی دارد گامی که همچون "خشت اول" در ساختمان است و اگر کج نهاده شود، تا ثریا می رود دیوار کج !

همانطور که مستحضرید تحصیل علم بر هر مسلمان واجب است (اصول کافی ج 1 ص 30) و نه زمان ویژه ای دارد و نه مکان معینی طلب می کند و نه محدودیتی دارد.

چه نیک فرمود امام راحل که " دانشگاه مرکز سعادت و شقاوت ملت است و مبداء همه تحولات دانشگاه است"

 واقعیت این است که بزرگی، آبادی، پیشرفت و ترقی ایران در گرو اهمیت به دانشجوست، از این رو که دانشگاه و مسائل مربوط به آن جزء مسائل طراز اول کشوری به حساب می آید.

رهبر انقلاب دانشجو را جوان طالب علمی می داند که آینده در دستان اوست و همچنین، آینده را متعلق به او و او را متعلق به آینده می داند.

همانگونه که در بحث فریضه علم بیان شد اولین وظیفه تو خوب درس خواندن و کمک به کشور در راستای دستیابی به اقتدار ملی است به جرأت می توان گفت امروز بدون ابزار علم نمی توان قدم از قدم برداشت.

اما آیا درس خواندن تنها کافیست؟؟ آیا با بال علم به تنهایی می توان پروازی آسوده داشت و لایه های آسمان را شکافت؟؟

دوست عزیز، جواب معلوم است . خیر!! علاوه بر بال علم، تو نیاز به یک بال نیرومند دیگر نیز داری که بال اخلاق و حضور فعال در اجتماع است؛ مگر می شود جوانی که قرار است به تعبیر مقام معظم رهبری ( دام ظله العالی) به عنوان افسر جنگ نرم عمل کند نسبت به وظایف و مسئولیت های اجتماعی فرهنگی و مذهبی خود غافل باشد.

زیرا از دیگر وظایف مهم دانشجو طبق بیانات مقام معظم رهبری مطالبه گری در زمینه مسائل فرهنگی، اجتماعی، علمی و سیاسی است.

دوست خوبم دانشجو بودن با دانشجو شدن قدری متفاوت است. انسان از زمانی که پا به عرصه حیات می گذارد در مسیری به نام مسیر رشد قدم می نهد این مسیر دو بعد دارد یکی بعد دنیوی و دیگری بعد معنوی آن که رشد جسمانی است و مطالبه خواسته های جسم برای همه کاملاً محسوس است اما بعد معنوی که همان تکامل هویت انسانی و گام برداشتن در مسیر سیر به سوی خدا است برای کسی قابل مشاهده نیست.

انسان با ورود به هر کدام از مراحل زندگی بایست نقشهایی را بپذیرد و کسی که دانشجو است باید وظایفش را بشناسد و به آن عمل کند، به همین خاطر گفته اند دانشجو بودن با دانش جو شدن قدری متفاوت است.

دانشجویی که آگاه به وظایف خود باشد پیشتاز عرصه فرهنگ، سیاست و منادی اسلام اصیل و تمدن اسلامی است. دانشجوی آگاه در جامعه، زنده، پویاو همواره به عنوان یک الگو است. شریان حیات جامعه در دست دانشجو است.

دانشجو باید بداند که او پیشگام عرصه ی حمایت از ارزشهای اسلام انقلاب و سنگردار عرصه ی جنگ نرم است دانشجو باید در کنار تحصیل علم نافع، به رسالت اصلی خود که مؤذن بودن جامعه است بپردازد؛ یعنی دوست دانشجو خودت را دست کم نگیر تو چشم بینا و گوش شنوای جامعه هستی.

حال که با حضور در دانشگاه و کلاس درس به پرورش بعد علمی خود می پردازید انتظار این است که با مشارکت در مباحث دینی، فرهنگی و اجتماعی ویژه قشر فرهیخته دانشگاه نیز گامی مؤثر بردارید. دفتر فرهنگ اسلامی دانشکده مأمن و ملجأیی است که شما را در نیل به اهداف فرهنگی و اجتماعی خود یاری می دهد و سعی دارد شما را در رشد و تعالی و نیل به این اهداف یاری دهد.

لذا از شما دانشجوی فرهیخته سما انتظار می رود که با دغدغه خاطر؛ مسائل دینی فرهنگی و اجتماعی خود را از طریق مسئولین مربوطه پیگیری و مطالبه نمایید.

 حال به معرفی اجمالی بخشی از حیطه های حوزه فرهنگی دانشجویی دانشکده می پردازیم تا آشنایی بیشتری از این قبیل فعالیت ها برای شما عزیزان حاصل شود.

شاخص ترین امور مربوط به حوزه فرهنگی دانشکده

1-      اعتلای فرهنگ اسلامی ایرانی در جامعه دانشگاهی

2-      ایجاد زمینه و بستر مناسب جهت رشد و انجام فعالیت های فرهنگی و بروز استعدادهای هنری فرهنگی دانشجویان

3-      ترویج فرهنگ ناب اسلامی

4-      غنی سازی اوقات فراغت دانشجویان

5-      ترغیب دانشجویان جهت حضور مستمر و فعال در مباحث فرهنگی، اجتماعی و اعتقادی

6-      سعی و تلاش در بزرگداشت ایام الله و مناسبت های ملی مذهبی

7-      ساماندهی فعالیت های فرهنگی دینی در قالب انجمن های مذهبی اجتماعی

8-      پرداختن به مسائل فرهنگی اساتید، کارکنان و دانشجویان

برنامه های فرهنگی مذهبی و فوق برنامه حوزه فرهنگی دانشجویی

1-      برپایی همه روزه نمازجماعت ظهر و عصر و زیارت عاشورا هر دوشنبه صبح

2-      برپایی مراسمات فرهنگی مذهبی از طریق اطلاع رسانی و برگزاری همایشات

3-      برپایی اردوهای دانشجویی در قالب اردوهای زیارتی سیاحتی: کربلای معلای، مشهد مقدس، اماکن فرهنگی و تاریخی استان و کشور

4-      ارائه مشاوره های مختلف تحصیلی، ازدواج، روان شناختی به دانشجویان در مرکز مشاوره

5-      برگزاری همایش و نشست ها و جلسات پرسش و پاسخ

6-      راه اندازی انجمن ها و کانون های دانشجویی ( کانون های فعال دانشکده عبارتند از : کانون هلال احمر، کانون شعر و ادب، کانون فرهنگی مذهبی، کانون محیط زیست)

7-      برگزاری مسابقات مختلف فرهنگی به صورت مکتوب و مجازی

8-      برگزاری مراسم ویژه ازدواج و عمره دانشجویی با معرفی دانشجویان عزیز به نهادهای ذی ربط

9-      مدیریت سلف سرویس، بوفه و انتشارات دانشکده

10-   راه اندازی نمایشگاه های مختلف کتاب، گل و گیاه، آشنایی با آسیب های اعتیاد و ....

11-   برگزاری برنامه های مفرح ورزشی از قبیل کوه پیمایی، فوتسال، دارت و ....